Οι μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης με τις εκπαιδευτικούς κ. Αντωνιάδου Κυριακή και κ. Γεωργοπούλου Ευανθία επισκέφτηκαν σήμερα, 7/12/2021 το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πλάκα, κάτω από τον βράχο της Ακρόπολης.
Το Μουσείο στεγάζεται στην οικία Κλεάνθους, όπου ιδρύθηκε το 1837 το πρώτο Πανεπιστήμιο του ελληνικού κράτους από τον βασιλιά Όθωνα και λειτούργησε εκεί έως το 1841.
Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στις αίθουσες και των δύο ορόφων του μουσείου, γνώρισαν τα εκθέματά του, συμμετείχαν ενεργά στην ξενάγηση προσεγγίζοντας βιωματικά την ιστορική γνώση και απόλαυσαν τη θέα της πόλης της Αθήνας από τη βεράντα του μουσείου, από όπου εντόπισαν και παρατήρησαν σημαντικά αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου της Αθήνας.